84α Oscar Academy Awards! Οι νικητές

Πριν μερικά λεπτά ολοκληρώθηκε και η τελευταία απονομή των 84ων Όσκαρ. Τα χρυσά αγαλματίδια παραδόθηκαν στους κατόχους τους και η απονομή των βραβείων της ακαδημίας έφτασε στο τέλος της.

 

Ακολουθεί η πλήρη λίστα με τα βραβεία και όλες τις υποψηφιότητες σε κάθε κατηγορία. Ο νικήτης επισημαίνεται με έντονα κόκκινα γράμματα και ένα χρυσό αγαλματίδιοWinner!.

 


PICTURE (ΚΑΛΥΤΕΡΗΣ ΤΑΙΝΙΑΣ):
Winner! The Artist
Moneyball
The Descendants
The Tree of Life
Midnight in Paris
The Help
Hugo
Extremely Loud & Incredibly Close
War Horse

DIRECTOR (ΣΚΗΝΟΘΕΣΙΑΣ):
Alexander Payne – The Descendants
Winner! Michel Hazanavicius – The Artist
Martin Scorsese – Hugo
Woody Allen – Midnight in Paris
Terrence Malick – The Tree of Life

ACTOR (Α’ ΑΝΔΡΙΚΟΥ ΡΟΛΟΥ):
Winner! Jean Dujardin – The Artist
Gary Oldman – Tinker Tailor Soldier Spy
George Clooney – The Descendants
Brad Pitt – Moneyball
Demián Bichir – A Better Life

ACTRESS (Α’ ΓΥΝΑΙΚΕΙΟΥ ΡΟΛΟΥ):
Winner! Meryl Streep – The Iron Lady
Viola Davis – The Help
Michelle Williams – My Week With Marilyn
Glenn Close – Albert Nobbs
Rooney Mara – The Girl with the Dragon Tattoo

SUPPORTING ACTOR (Β’ ΑΝΔΡΙΚΟΥ ΡΟΛΟΥ):
Winner! Christopher Plummer – Beginners
Kenneth Branagh – My Week With Marilyn
Nick Nolte – Warrior
Jonah Hill – Moneyball
Max Von Sydow – Extremely Loud and Incredibly Close

SUPPORTING ACTRESS (Β’ ΓΥΝΑΙΚΕΙΟΥ ΡΟΛΟΥ):
Berenice Bejo – The Artist
Jessica Chastain – The Help
Melissa McCarthy – Bridesmaids
Janet McTeer – Albert Nobbs
Winner! Octavia Spencer – The Help

ORIGINAL SCREENPLAY (ΠΡΩΤΟΤΥΠΟΥ ΣΕΝΑΡΙΟΥ):
Michel Hazanavicius – The Artist
Kristen Wiig & Annie Mumolo – Bridesmaids
J.C. Chandor – Margin Call
Winner! Woody Allen – Midnight in Paris
Asghar Farhadi – A Separation

ADAPTED SCREENPLAY (ΜΕΤΑΦΟΡΑΣ/ΔΙΑΣΚΕΥΑΣΜΕΝΟΥ ΣΕΝΑΡΙΟΥ):
Winner! Alexander Payne, Nat Faxon & Jim Rash – The Descendants
John Logan – Hugo
Aaron Sorkin & Steven Zaillian – Moneyball
George Clooney – The Ides of March
Peter Straughan & Bridget O’Connor – Tinker Tailor Soldier Spy

ANIMATED FEATURE (ΚΙΝΟΥΜΕΝΩΝ ΣΧΕΔΙΩΝ):
A Cat in Paris (dirs. Jean-Loup Felicioli & Alain Gagnol)
Chico & Rita (dirs. Tono Errando & Javier Mariscal & Fernando Trueba)
Kung Fu Panda 2 (dir. Jennifer Yuh)
Puss in Boots (dir. Chris Miller)
Winner! Rango (dir. Gore Verbsinki)

FOREIGN LANGUAGE FILM (ΞΕΚΟΓΛΩΣΣΗΣ ΤΑΙΝΙΑΣ):
Bullhead (dir. Michael R. Roskam – Belgium)
Monsieur Lazhar (dir. Philippe Falardeau – Canada)
Winner! A Separation (dir. Asghar Farhadi – Iran)
Footnote (dir. Joseph Cedar – Israel)
In Darkness (dir. Agnieszka Holland – Poland)

CINEMATOGRAPHY (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑΣ):
Guillaume Schiffman – The Artist
Jeff Cronenweth – The Girl with the Dragon Tattoo
Winner! Robert Richardson – Hugo
Emmanuel Lubezki – The Tree of Life
Janusz Kaminski – War Horse

DOCUMENTARY FEATURE (ΝΤΟΚΥΜΑΝΤΕΡ):
Pina
Hell and Back Again
If A Tree Falls: The Story of the Earth Liberation Front
Paradise Lost 3
Winner! Undefeated

DOCUMENTARY SHORT (ΝΤΟΚΥΜΑΝΤΕΡ ΜΙΚΡΟΥ ΜΗΚΟΥΣ):
The Barber of Birmingham (dirs. Gail Dolgin & Robin Fryday)
God Is the Bigger Elvis (dir. Rebecca Cammisa)
Incident in New Baghdad (dir. James Spione)
Winner! Saving Face (dir. Daniel Junge)
The Tsunami and the Cherry Blossom (dir. Lucy Walker)

ANIMATED SHORT (ΚΙΝΟΥΜΕΝΩΝ ΣΧΕΔΙΩΝ ΜΙΚΡΟΥ ΜΗΚΟΥΣ):
Dimanche/Sunday (dir. Patrick Doyon)
Winner! The Fantastic Flying Books of Mr. Morris Lessmore (dirs. William Joyce & Brandon Oldenburg)
La Luna (dir. Enrico Casarosa)
A Morning Stroll (dir. Grant Orchard)
Wild Life (dirs. Amanda Forbis & Wendy Tilby)

LIVE-ACTION SHORT (ΜΙΚΡΟΥ ΜΗΚΟΥΣ):
Pentecost (dir. Peter McDonald)
Raju (dir. Max Zähle)
Winner! The Shore (dir. Terry George)
Time Freak (dir. Andrew Bowler)
Tuba Atlantic (dir. Hallvar Witzø)

VISUAL EFFECTS (ΟΠΤΙΚΩΝ ΕΦΕ):
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2
Winner! Hugo
Real Steel
Rise of the Planet of the Apes
Transformers: Dark of the Moon

ART DIRECTION (ΤΕΧΝΙΚΗΣ ΣΚΗΝΟΘΕΣΙΑΣ):
The Artist
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2
Winner! Hugo
Midnight in Paris
War Horse

COSTUME DESIGN (ΚΟΣΤΟΥΜΙΩΝ):
Anonymous
Winner! The Artist
Hugo
Jane Eyre
W.E.

MAKEUP (ΜΑΚΙΓΙΑΖ):
Albert Nobbs
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2
Winner! The Iron Lady

FILM EDITING (ΜΟΝΤΑΖ):
The Artist
The Descendants
Winner! The Girl with the Dragon Tattoo
Hugo
Moneyball

SOUND MIXING (ΜΙΞΗ ΗΧΟΥ):
The Girl with the Dragon Tattoo
Moneyball
Winner! Hugo
Transformers: Dark of the Moon
War Horse

SOUND EDITING (ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΙΑΣ ΗΧΟΥ):
Drive
The Girl with the Dragon Tattoo
Winner! Hugo
Transformers: Dark of the Moon
War Horse

ORIGINAL SCORE (ΜΟΥΣΙΚΗΣ ΕΠΕΝΔΥΣΗΣ):
John Williams – The Adventures of Tintin
Winner! Ludovic Bource – The Artist
Howard Shore – Hugo
Alberto Iglesias – Tinker Tailor Soldier Spy
John Williams – War Horse

ORIGINAL SONG (ΠΡΩΤΟΤΥΠΟΥ ΤΡΑΓΟΥΔΙΟΥ):
Winner! «Man or Muppet» from The Muppets
«Real in Rio» from Rio

HONORARY OSCARS (ΤΙΜΗΤΙΚΟ):
Winner! Oprah Winfrey, James Earl Jones, Dick Smith

 

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry
loading...